labvez - 2007 március - 5 megfelelő bejegyzés

Mutass mindent

Jelöld be, hogy főbb mely kategóriákat akarod olvasni, vagy ha csak egyet: kattints a nevére.


mindet
jan
feb
már
ápr
máj
jún
júl
aug
sze
okt
nov
dec
2010
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2008
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Haszprus

Ötödik labor (XSQL)

©   Haszprus   |   labvez

Az XSQL nehéz téma. Nagy anyag, és összefügg. Aki a kis komponenseket sem érti/ismeri, az nem fog tudni átlátni egy komplett tervezési folyamatot, nem fogja tudni kombinálni az XSQL, SQL, XSLT, XPath, XML, HTML ismereteket. Oracle-ből nem igaz, hogy aki nem tudja valamelyik kiskérdésre a választ, az nem fog tudni kattintgatni egy felületen, és aki SQL-ből nem tudja mi az a decode, attól még 30-ból 25 lekérdezést vígan megír. XSQL-nél a helyzet gyökeresen más, ezért jogos (lenne?) kemény beugrót íratni. Abban a laborban, amelyikben én mértem anno, 15-ből 12 ember elhasalt a beugrón. Nálam ma ennél egyszerűbb volt a helyzet, egyrészt mert már két hete mennek az XSQL-mérések szóval sejthették milyen beugrókra lehet számítani, másrészt 12-ből 4-en így sem feleltek meg, aminek egyébként értem az okát (ld. a tavalyi írásomban). A bentmaradóknál is látszott, hogy kapásból nem teljesen tiszta, hogy most akkor mi is van, miként működnek együtt ezek a technológiák, de szerencsére ezt néhány mondatban nagyon egyszerű felvázolni azoknak, akik külön-külön tudják hogy nagyjából mi mit csinál.

A mérések tehát nehezednek, ráadásul egyéb tárgyakból is kezdenek befigyelgetni a zh-k, ez meglátszik az alábbi grafikonon is, ami a mérésenkénti beugróeredmények alakulását szemlélteti.

A színek az adott laboron elért eredménynek felelnek meg (ötös, négyes, stb.), a sávok vastagsága pedig annak, hogy hányan érték el az adott eredményt. A vízszintes tengely az időtengely, oracle az első, sql a második, xsql a harmadik labor, és még kettő hátra van (jdbc, php).

Szerintem érdekes lehetne az egész évfolyamra vonatkozóan is készíteni egy ilyen ábrát.

Haszprus

Negyedik labor (SQL)

©   Haszprus   |   labvez

Ismét egy kurvajó labor volt (SQL). Na nem azért mert a hallgatók jórésze fogta magát és hazament a beugró kijavítása után, hanem azért mert jó volt és kész. Én annak éreztem. Úgy éreztem, megadtam sok kérdésre a választ (az ottmaradóknak), hozzásegítettem őket a házi feladat gyorsabb megoldásához (de nem úgy hogy megmondtam a megoldásokat), és megoldottam egy-két rejtélyes problémát. Akik ottmaradtak, azok némi bónuszopcióval gazdagodtak a többletismeretek mellett. Én is végeztem valaha ezt a tárgyat, tudom jól hogy mennyire idegesítő tud lenni ha valami apróságon töri a fejét fél óráig otthon az ember, érdemes hát élni azzal a lehetőséggel, hogy a laborvezető a jószándék [és amúgy semmi más] által vezérelve elmondjon néhány olyan dolgot, amivel spórolhat neked n*fél órát. Persze nem kötelező, csak hát miért szopatná magát az ember.

Haszprus

Hallgatói megoldások :)

©   Haszprus   |   labvez

Úgy tervezem, hogy amennyiben érkeznek megfelelő poénfaktorú anyagok, akkor közzéteszek néhány mókás hallgatói elképzelést bizonyos feladatok megoldásairól, kontrasztba állítva a hivatalos megoldással.

A sorozat első bejegyzése már el is készült egy ideje, azonban még nem publikus, és nem is tudom hogy legyen-e. Előtte meghallgatnék néhány véleményt. Vajon etikátlan lenne ilyen bejegyzések írása? Semelyik hallgatót nem ítélem el a megoldásaiért, az hogy valaki nem jött rá a mi megoldásunkra, legtöbbször annyit jelent hogy átsiklott a könyvben az egyszerű megoldás nyitján. Ettől senkit sem tartok kevesebbnek, előfordul mindannyiunkkal, ugyanakkor vicces megoldásokat eredményez, ami szerintem sokak arcára csalna egy-egy ártatlan mosolyt

Haszprus

Második labor (Oracle)

©   Haszprus   |   labvez

Mivel ugyanaz a témakör volt ezen, mint a múlt hetin (Oracle), így különösebb plusz készülést nem igényelt, azért gyorsan átfutottam a dolgokat.

A héten megtapasztaltam, hallgatói cserék és egyéb óhajsóhajok adminisztrációja eszetlen időbe kerül, különösképpen ha valaki az utolsó pillanatban jelzi erre az igényét, illetve ha nem zsírozza le hogy ki az akivel cserélni szándékozik. (Ez nem az én feladatom.) Vannak meghökkentő esetek, lehet hogy egyszer majd írok ezekből egy bestofot. (Pozitív példa is van csere kulturált intézésére egyébként.)

A múlt héten ugye azt írtam hogy paráztam a labortól, most csak az utolsó órákban voltam egy picit ideges, magát az órát szerintem eleve már teljes magabiztossággal kezdtem és természetesen úgy is vezettem le, utóbbival múlt héten sem volt probléma. A színvonal valszeg jobb volt talán, hiszen múltkor már megtapasztaltam hogy mit hogy érdemes, merre vannak a buktatók.

A beugrón ezúttal sem sikerült megvágnom senkit, pedig egy szegény srácot beparáztattam. Szóltam neki hogy mindjárt jövök, 1 perc alatt átgondoltam hogy milyen kérdéseket fogok feltenni neki, letettem az asztalára a lapot, és közöltem hogy hát ez a helyzet, mire fura arckifejezés volt a válasz, majd jót röhögtünk a dolgon, mert a lapon véletlen nem vettem észre egy pipámat, így a srác fellélegezhetett Ja illetve sajnos volt egy arc aki azt hitte hogy az óra 13:15-kor kezdődik, pedig 12:15-kor kezdődött, úgyhogy 13:07 körül lazán fülhallgatóval a fülében betámolygott és jóideig nem nagyon értette hogy mi a hézag. A beugróval sajnos nem várhatok, úgyhogy ígyjárás esete forgott fenn.

A múltkori labor egy marhajó interaktív káosz volt, ma viszont hiába mondtam hogy kérdezzenek bátran, teljesen visszafogták magukat, még üresjáratok is voltak, de amikor nem, akkor is megvárták hogy odamenjek hozzájuk és páran olyan halkan sutyorogták el a kérdésüket hogy a felét nem is hallottam. Hiába kértem hogy kicsit nagyobb volumét plz. Ez hülye helyzeteket szül. Na mindegy. Azt viszont láttam hogy a munkát rendesen végezték, születtek már órán ER diagrammok stb, aminek örültem.

Lehet egyébként hogy a visszafogottság oka az volt hogy ebben a laborban nem volt felbújtóember, meg nem volt mi hangulatot szüljön (nevezetesen múltkor nem működött az sql log, ugye).

Szóval milyen volt a mai? Hát, a mai is egy labor volt, csak a szokásos…