Volt már szó itt a blogon régebben a Last.fm-ről, úgyhogy csak röviden: ez egy közösségi oldal, ami alapvetően a zenei ízlés köré szerveződik. Felraksz egy plugint a zenelejátszódhoz, ami innentől kezdve folyamatosan küldi a Last.fm szerverének, hogy mit hallgatsz, az pedig megjelenik a saját Last.fm-es profiloldaladon, és boldogság van. Eddig kb annyi értelme van, mint az iWiW-nek (azaz semmi). A dolog ott kezd izgalmas lenni, amikor egy kicsit elkezdjük analizálni ezt a rengeteg adatot, ami ily módon összegyűlik a Last.fm szerverein. Pár hete volt némi időm és elszórakoztam az oldallal egy keveset; ha érdekel, hogy mi jött ki, olvass tovább.
Ha rendelkezésünkre áll, hogy ki mit hallgat, elvileg kiszámíthatjuk, mennyire hasonlít egymáshoz két adott zenekar. Az alapelv egyszerű: ha Józsi és én mindketten ugyanazt a zenekart hallgatjuk (minél többet, annál jobb), akkor feltehetőleg a zenei ízlésünk hasonlít. Ha több átfedés is van a kedvenc zenekaraink között, akkor azok feltehetőleg egymásra is hasonlítanak. Ugyanígy lehet hasonlósági relációkat kikövetkeztetni az egyes Last.fm juzerek között is a zenei ízlésük metszetének mérete alapján. A jó dolog az, hogy a Last.fm egy egyszerű API-n keresztül elérhetővé teszi, hogy szerintük a fenti megfontolások alapján melyik zenekar melyik másik zenekarokra hasonlít. Valami ilyesmit kell elképzelni, egyszerű szöveges adatfájl, amit könnyen fel lehet dolgozni. Kb egy hét alatt egyszerű snowball sampling módszerrel letöltöttem úgy nagyjából ötvenezer zenekar adatlapját a hasonlósági adatokkal együtt, és gyártottam belőle egy gráfot, ahol a pontok a zenekarok és két pont akkor van összekötve, ha hasonlóak. Arra voltam kíváncsi, hogy vajon hogyan néz ki ez a gráf, ha kirajzolom. Az eredményeket itt lehet megnézni egy egyszerű interaktív térképpel kiegészítve: beírsz egy zenekarnevet és megmutatja, hol van a zenekar a gráfban. Többet is be lehet írni, vesszővel elválasztva, így ha van türelmed begépelgetni az összes (max 20) kedvenc zenekarod nevét, akkor kvázi megnézheted, mennyire változatos vagy kiterjedt
a zenei ízlésed. Előre is bocs azért, hogy az egész angolul van, de a build.last.fm is linkel rá, és két nyelven nem volt kedvem megírni az egészet.
Kis technikai részlet: a hasonlósági reláció érdekes módon aszimmetrikus. Ez azért van, mert a Last.fm minden zenekarhoz csak a 100 leghasonlóbbat adja meg, hasonlóság szerint súlyozva, és semmi nem garantálja, hogy a hasonlóság mértéke oda-vissza irányban egyforma. Valószínűleg van valamiféle átskálázás vagy normalizálás a rendszerben.
Mellőzvén a tudományos és algoritmuselméleti részleteket (pl hogy hogyan sikerült értelmes pont-elrendezést találni, hogy ne csak egy nagy összevisszaság látszódjon), érdemes megnézni, hogy a gráfon az egyes zenei stílusok mennyire szépen szétválnak. Ez különösen annak fényében érdekes, hogy a pontok elrendezése során nem használtam fel, hogy melyik zenekart milyen stílusba kategorizálták be a Last.fm-en, sőt, a kapcsolatokon kívül semmilyen más információt nem használtam. Lehet, hogy kicsit meredek következtetés, de ez alapján úgy tűnik, hogy — mivel a hasonlósági adatokat a felhasználók zenehallgatási szokásai alapján vezetik le a Last.fm-nél — az emberek általában ugyanazt a zenei stílust preferálják, és kevés az olyan ember, akinek az ízlése egyszerre több stílust is átfogna. A másik érdekes jelenséget akkor láthatjuk, ha megnézzük, hogy kik azok a zenekarok, amelyekre nagyon sok más zenekar nagymértékben hasonlít (gráfelméleti nyelven szólva: melyek azok a pontjai a gráfnak, amelyek bejövő éleinek az összsúlya a legnagyobb). Én előzetesen minimum azt vártam volna, hogy ily módon megkapom a valamilyen stílusban stílusteremtőnek számító nagy klasszikus
zenekarokat (Pink Floyd-tól a Kraftwerk-ig vagy a Tangerine Dream-ig), hiszen elvileg ők azok, amelyek nagyon sok zenekarra nagy hatással voltak, így sokan hasonlítanak hozzájuk. A helyzet azonban egészen más.: az első tíz zenekar ebben a sorrendezésben az indie rock vagy indie pop irányzathoz tartozik, ráadásul fogalmam sem volt eddig egyik zenekar létezéséről sem (ami jelentheti persze azt is, hogy teljesen immunis vagyok ezekre az irányzatokra). Úgyhogy vagy úgy tűnik, hogy az indie rock lesz a jövő domináns zenei irányzata, vagy - amit sokkal valószínűbbnek tartok - hogy a ráérő amerikai tinédzsereknek nincs jobb dolguk, mint indie rock zenekarokat alapítani, és ez az egész hullám le fog csengeni pár év alatt, és majd jönnek az újabb és újabb stílusok, amiket lehet hype-olni pár évig.
Update júl. 17. 12:35: az lenne igazán szép, ha az embernek elég lenne beírni a Last.fm-es usernevét és a térkép automatikusan letöltené a kedvenc zenekarait, majd kirakná a térképre. Ugyan egy adott user kedvenc zenekarai is elérhetőek a Last.fm API-n keresztül (ilyen formában), a böngészők sajnos nem engedik, hogy Javascript-ből más domainre eső fájlokat töltögessek le, így marad a kézzel beírás.