Tamás

MacBook tapasztalatok

©   Tamás   |   apple hwsw

Már két hete megjött Angliából az új MacBook-om, de csak most lett időm nekiállni és kicsit tüzetesebben megnézni (eddig albérletet kerestem). Ahogy valamelyik régebbi bejegyzésemben megígértem, a HÜB közönsége most első kézből tájékozódhat a dzsunkaPC-Macintosh és a Linux-Mac OS X váltás eredményeiről.

  • Az OS X egy helyzabáló állat. A 60 Gbyte-os vinyóból az első telepítés helyből elfoglalt vagy 10 Gbyte-ot, sejtelmem sincs, mivel. Ugyanennyiből kijön egy komplett Linux telepítés az összes fejlesztőeszközzel, amire szükségem van, erre meg még föl kell pakolnom az Xcode-ot, újabb verziójú Python-t, Ruby on Rails-t, az Eclipse IDE-t, kellett rá egy rendes instant messenger (Adium X), meg persze a Firefox.
  • Rá kellett jönnöm, hogy az inteles Mac-eken futtatott Firefoxban el van cseszve az antialiasing, mert még a régi QuickDraw library-t használja, és nem a Quartz-ot (amit az OS X többi része), ezért nagyságrendekkel rondább, mint mondjuk a Safari (pedig pont a szép smooth antialiasing volt az egyik, ami miatt megtetszett az OS X). A jelenséget a flickr.com-on egy kép is illusztrálja. Egyelőre a Shiira nevű böngészővel próbálkozom, majd meglátjuk, beválik-e. Mindenesetre ebben szép az antialiasing.
  • A Linux-futtatás egy kicsit még hazárdos: az Ubuntu live CD-n lévő egyprocesszoros Linux kernel ugyan vígan felismert mindent (kivéve az iSight kamerát, de ahhoz van kernel modul, csak le kell fordítani), de a többprocesszoros SMP kernel első bootoláskor bepánikolt, és azóta is kb minden negyedik alkalommal indul el. Szóval egyelőre ezzel még várunk, mindenesetre az Ubuntu azért ott figyel tartalékban a második partíción - de legalább így kipróbálhatom, milyen is az élet OS X-en, ha rá vagyok kényszerítve, hogy azt használjam.
  • Update: időközben úgy döntöttem, mégse kell nekem Ubuntu egyelőre, legyalulom. Gondoltam én. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű a BIOS-t leváltó EFI architektúra miatt, ez ugyanis magával hozta a partíciós tábla formátumának a változását is. Jelenleg a MacBook az Intel GPT (GUID Partition Table) formátumát használja, és azon oprendszerek számára, amely ezt nem ismeri, replikálja a GPT partíciós táblát az MBR-ben (Master Boot Record), mint ahogy azt a dzsunkaPC-ken szokás. Ennek olyan vicces következményei vannak, hogy ha Linux alól szerkesztem a partíciós táblát, akkor az MBR-t szerkesztem, ezt pedig az OS X leszarja, ő a GPT-t olvassa ki, és még a régi partíciós szisztémát látja, az Apple beépített Disk Utility-je viszont csak úgy tud újraparticionálni, ha legyalulja az összes volume összes tartalmát. Így külön macera megszabadulni az Ubuntu partícióitól (a Boot Camp sem tudja visszacsinálni). A megoldás: le kell szedni a GParted nevű Linux alapú open source live CD-t, ami ismeri a GPT és az MBR formátumot is, így ezzel megoldható a felesleges partíciók törlése. Most már csak vissza kell méreteznem az OS X partícióját a teljes merevlemez méretére.
  • A QuickTime player nem játszik DivX-es AVI-kat. Elvileg a 3ivX codec OS X verziója megoldaná a problémát, a gyakorlatban feltettem és nem oldotta meg. Szerencsére a kiváló VLC player mindenféle codec-bűvészkedés nélkül játszik mindent (platformfüggetlen, open source!), és a még kiválóbb MPlayer-nek is van OS X portja, amit még nem próbáltam. Mindenesetre a VLC egyelőre jónak tűnik.
  • Nem jöttem még rá, mi a jobb Alt megfelelője az OS X magyar billentyűkiosztásán. Ez marha zavaró, ha mondjuk magyar HTML-szöveget írok, mert a tagek miatt vissza kell váltanom angol kiosztásra. Hasonlóképpen hiányolom a compose funkcionalitást, amit Windows meg Linux alatt megszoktam. Ez az a szolgáltatás, amikor az ékezetből és a betűből két leütéssel komponálod össze a kiírni kívánt karaktert - így egyelőre nem tudok magyar kiosztásról kiosztásváltás nélkül finn karaktereket (pl. ä) gépelni. Biztos van rá megoldás, csak még nem találtam meg.
  • A beépített levelező minden erénye mellett egy igen zavaró hibával is rendelkezik: ha SSL-en keresztül csatlakozom egy olyan levelezőszerverhez, aminek self-signed tanúsítványa van, akkor mindig rákérdez, hogy biztos csatlakozni akarok-e hozzá. Ezt úgy lehet kiküszöbölni, ha felvesszük a tanúsítványt kézzel a saját keychain-ünkre, mivel nincs Remember my decision gomb. Ehhez a figyelmeztető ablakban meg kell nyomni a Show Certificate gombot, majd az Option nyomvatartása mellett kihúzni a tanúsítvány ikonját a munkaasztalra, ahol egy PEM fájl keletkezik belőle. Ezek után a Finder-ben az Applications / Utilities / Keychain Access ikonjára rá kell húzni a PEM fájlt, a megjelenő ablakban kiválasztani az X509 Anchor-t a listából és leokézni. Ha mindent jól csináltunk, a Mail legközelebb már nem fog panaszkodni, a PEM fájl pedig törölhető. (Forrás: Apple Knowledge Base).
  • A Front Row überfasza. Életemben nem volt még olyan médiacenterem, amit távirányítóval tudok vezérelni a fotelből, szép, látványos és gyors is. Pillanatok alatt megszerettem.

A további kálváriáimról szerintem ezt a bejegyzést frissítgetve fogok beszámolni, mert biztos lesz még. De az is lehet, hogy újat kezdek. Még nem tudom. Szavazzátok meg

RSS: hozzászólások ehhez a bejegyzéshez 13 hozzászólás

Szólj hozzá Te is!

Egyértelmű hogy kezdj újat, két és fél hónapja alig van kocka kontent a blogon Vmint ezek a monstre bejegyzések legfeljebb kényszerből születhetnek ebben a műfajban (pl. egyszerre egy témához sok mondanivaló), szándékoltan nem célszerű ilyeneket létrehozni. Továbbá az update-eket úgyse olvassa senki ha le kell hozzájuk scrollozni… Nem veszik észre ugyanis.

Hallod, azért ahhoz képest amilyen image társul az Apple-höz meg a Machez (lama userek, mint célcsoport), nem semmi ez a bejegyzés Biztos hogy jó irányba váltottál?

láma júzerek? nemá. én pont az vagyok de amúgy nemhinném hogy az a célcsoport. amúgy ismét régóta olvastam a blogot és igy megörültem hogy hmm már haszprus is megtért, jóvan. aztán látom hogy nem ő irta a bejegyzést hanem ntom ki, vagy haszprus almás énje, v ntom erről lemaradtam. viszont megtudtam végre, hogy front row-nak hivják azt a zsir kis médialejátszó meg kezelgető progit aminek ilyen fekete a háttere és stb. már torrentelem is le. amúgy én pont egy hete vettem egy mac-et, (powermac g4 mdd, dual 1ghz, 1g ram) és hát azóta nem nagyon álltam fel az iroasztalomtól. legalábbis a bnőm szt teljesen behúzott a pécé. de montam neki hogy nincs igaza mer nem pécé. meg beparáztattak hogy jajj mac-re nincs warez mer hű meg há aztán persze hogy van.
ja és az ilyen monstre bejegyzések a jók amúgy sztem, pl mostanában (mióta van mac) csomó blogot olvasok amik ilyen technikai jellegűek és mac témájúak.

Dan: beirnál pár mac-es témájú blogot? szivesen olvasgatnék én is ilyeneket

Haszprus: nem tudom, hogy jó irányba váltottam-e, de még mindig ott a lehetőség, hogy OS X helyett Ubuntu Linuxot rakok rá megint dual core procis laptop meg ez volt a legolcsóbb. Egyelőre nem vagyok elégedetlen, majd meglátjuk.
Ami a láma user célcsoportot illeti: láma user nem kezdi azzal a MacBook használatát, hogy Linuxot rak rá, és láma user nem IMAP/SSL-lel levelezik, hanem POP3-mal Az AVI lejátszás hiánya tényleg para, de lehet, hogy a QuickTime leszedte volna a megfelelő codecet, ha akkor épp neten lettem volna - de nem voltam.

Dan: nem Haszprus almás énje vagyok, hanem önállóan létező entitás

www.handras.hu www.plastik.hu www.someblog.hu www.mymac.hu



Az OS X gyári installjába beleraknak minden vackot alapból. A helyedben az iDVD és a Garageband bővítményei közt néznék szét (2GB+ templatekkel), a telepített nyelvek közt vágnék rendet mondjuk Monolingual-lal és végül nem árt kitakarítani a /Library/Printers alatt sem.
De mindezeknél nagyságrendekkel egyszerűbb felhúzni újból a rendszert és csak azt telepíteni, amire szükséged van. A Customize része elég okos a telepítőnek.

Mivel linuxról érkeztél, ezért érdemes még megnézni a Fink vagy a DarwinPorts projektet.

Linkek:
Monolingual 1.3.4 - VersionTracker:
Fink - Home
DarwinPorts Home

AdiumX-et láttam havernál és azóta használok Miranda IM-et AdiumX skin-nel ...

10) zsoltu (nem regisztrált)
azt a monolingualt azt azért óvatosan!!!!!
ugyanis van, hogy leveszed a valóban nem kellő nyelveket és utána ezzel bizonyos alkalmazásoknál eltűnnek betűtípusok, azaz kib.szott rondán fog mutatni a dolog. én próbáltam, nem éri meg, annyit nem nyersz vele.
az biztos, hogy 10 giga csak akkor lesz, ha az összes szar tryout cuccot is feltoltad.
ha már eléggé széttúrtál mindent, az nem rossz, ha csinálsz egy clean installt, és csak azt jelölöd be customize, ami valóban kell. nyomtatóból is bír feltenni olyanokat, amik az életben nem kellenek.
zen-taxi.zsoltu.hu

Monolingualt végülis végigtoltam (későn olvastam a kommentet), de egyelőre nem volt belőle különösebb para. A tryout cuccoktól is megszabadultam, így már kicsit elviselhetőbb, sőt a clean install is megvolt újra. Viszont kicsit még idegesíti a lelkemet, hogy titokban tudom, hogy az összes alkalmazás hozza magával bundle-ben az összes library-ját, ami kell neki... tudom, hogy így egyszerűbb installálni (behúzom az Applications-be), de ha elképzelem, mekkora helypazarlás lehet ugyanazokat a library-ket öt példányban ott tartani a rendszeren... na mindegy, majd megszokom
Amit még azóta találtam és überfasza: Quicksilver. Imádnivaló. Ctrl-Space, beírom az alkalmazás nevét, amit indítani akarok, vagy a dokumentumét, vagy a bookmarkét, és kész. Nem kell egerészni. A videolejátszási parák meg végülis a hivatalos DivX codec-kel megoldódtak.

Igen, a Quicksilver alap. És ez az appindítósdi még csak az eleje a funkcióinak. A 43folders-en szoktak írni az egyéb funkcióiról, némelyik (append text) rendkívül megható.

Growl-t raktál már fel? (Welcome to Growl! - mert könnyebb megmutatni, mint elmagyarázni)

Kelt: aha, a Growl is megvolt már, az is hasznos.
Hozzászólásod:


Nem vagy bejelentkezve, de...

A)
hozzászólhatsz regisztrálatlanul...

B)
ha regisztrálva vagy, bejelentkezhetsz...