Budget travelling - hogyan menjünk külföldre minimálköltségvetéssel?
© Tamás | anglia buli howto külföldEzernyi módja van annak, hogy majdnemhogy nulla pénzből eltöltsön az ember külföldön egy pár napot vagy hetet, de az a furcsa, hogy eddig akárkinek említettem a saját kis módszereimet
, szinte senki nem ismerte őket - úgyhogy itt az ideje, hogy ily módon publikáljam, hátha valaki rajtam kívül is profitálni fog belőle. Szóval a feladat: menjünk külföldre minél hosszabb időre, minél kevesebb pénzből és minél kevesebb kényelmetlenség árán!
Laikus szemlélő számára is rögtön nyilvánvaló, hogy a fentebb említett három cél finoman szólva is egymásnak ellentmondó, úgyhogy azt találtam ki, hogy megpróbálom csokorba szedni az eddigi ilyen irányú tapasztalataimat és ötleteimet, aztán lehet belőle szemezgetni. Van, amelyiket most is aktívan űzöm, van, amelyikről már leszoktam, de pénzt spórolni mindegyikkel rengeteget lehetett. Szóval:
- Szomszédos vagy nem túl messzire lévő országokba való utazáskor szállj le a vonatról a határon, gyalogolj át és szállj vissza - vagy ugyanarra a vonatra, vagy a következőre. Két éve januárban Prágába úsztam meg a vonatjegyet oda-vissza 10eFt alatt úgy, hogy Rajkánál leszálltam és bestoppoltam Pozsonyba, ahol utolértem ugyanazt a vonatot, amiről leszálltam, mindezt január közepén, tökig érő hóban. (Jó, azzal szerencsém volt, hogy a határőr leányzó megmondta a következő autóban ülőknek, hogy
ott megy egy hülye magyar srác, szedjétek fel, mert különben megfagy Pozsonyig
) - Jegyfoglalás: nem csak a fapados repülőknél, hanem most már a Volánbusznál is érvényes, hogy ha korán (mondjuk 60 nappal előre) foglalsz, és neten keresztül, akkor sokkal olcsóbb. (Szintén 10eFt alatt megúszható oda-vissza Prágába a buszjegy, csak bele kell kalkulálni, hogy minden járatra max 6-8 ilyen ún. netáras jegyet adnak ki)
- Telekocsi: keress valakit, aki pont akkor pont abban az időben megy a célpontod felé kocsival, amikor neked jó, szállj be a benzinköltségbe és még mindig jobban jársz, mint ha tömegközlekedéssel mennél. Régebben a WiW-en volt telekocsi részleg, most leginkább az iWiW fórumon vagy a PotyaTaxin lehet ilyet leszervezni.
- Szállás: a barátságosabb országokban gyakorlatilag teljesen ingyen megoldható, a barátságosság küszöbszintje pedig kb a finneknél van, ugyanis még náluk is találtam olyan embert, akinél ingyen ellakhattam egy hétig némi szocializálódásért cserébe (igaz, már majdnem feladtam a próbálkozást). Ez végső soron a következő hallgatólagos megállapodást takarja: odamész lakni valakihez mondjuk egy hétre (ennyi kb az, amit a pofátlanság vádja nélkül el lehet vállalni, de hát mi akadályoz meg benne, hogy két hétig lakj valahol, csak két különböző bennszülöttnél? ), viszel hálózsákot (ha szerencséd van, akkor nem kell, mert van szabad ágya), meg egy üveg tokajit vagy hasonló hungarikumot, egy-két este leülsz a vendéglátóddal sörözni/borozni/vízipipázni (nem kívánt törlendő), megismeritek egymás kultúráját, mindenki örül, és egy fityingbe sem kerül. Rosszabb esetben a földön vagy a kanapén kell aludnod, jobb esetben franciaágyban, még jobb esetben pedig... Ezt volt szerencsém Ukrajnában, Svédországban és Finnországban is megjátszani, és mindenhol tárt karokkal fogadtak. Kezdőpontnak a Hospitality Club nevű, webdizájnilag igen szegényes, de hasznosságát tekintve annál jobb site ajánlható, a regisztráció ingyenes és még csak azt sem kell felajánlanod, hogy te is adsz szállást a Magyarországra utazóknak, minden további nélkül kereshetsz az adatbázisukban akkor is, ha te magad nem tudsz vagy nem akarsz szállást adni. De egyébként érdemes.
- Szállás, alternatív változat. Ha olyan országba mész, ahol a squattolás jogi háttere rendezett (pl Anglia), akkor akár hónapokig is el lehet lakni egy olyan házban, amit a tulajdonosa nem használ. Ezt még konkrétan nem próbáltam, de több ismerősöm igen, és tényleg működik. A squattolás maga azt takarja, hogy keresel (vagy a kinn élő ismerősöd keres helyetted) egy olyan házat, amit a tulajdonosa láthatóan nem használ (pl be van nőve gazzal, be vannak deszkázva az ablakok stb) - ilyenből Londonban például rengeteg van. A módszer lényege abban van, hogy a squattolásra alkalmas országokban ilyen esetben a tulajdonosnak egy bonyolult jogi procedúrát kell végigjárnia, ha vissza akarja szerezni a tulajdonát, a hivatalos kilakoltatási felszólításig akár egy hónap is eltelhet, és azalatt bőven van idő újabb squattolni való házat keresni. Az egyetlen feltétel, hogy a bejárati ajtón jól látható jelzéssel (a squattolásra vonatkozó Section 6 cikkely másolatával) fel kell hívni a tulajdonos figyelmét, hogy elfoglaltad a házát és ha be akar jönni, akkor az paradox módon polgári peres esetnek számít.
- Kaja, pia: soha nem ott kell enni, ahol turisták járnak, hanem lehetőleg minél messzebbre a városközponttól. Londonban ezt különösen olcsón meg lehet úszni, a camdeni piacon például este 6 után az árusok a maradék kajájukat egy fontért (az eredeti ár kb harmadáért) utána dobják az embernek - és akkor még nem is említettem, milyen jól lehet biznicelni az otthonról hozott becherovkával vagy egri bikavérrel. (Unicummal nem érdemes próbálkozni, azt rajtunk kívül senki nem képes meginni)
Mindezen trükkök alkalmazása mellett pl két hét Ukrajnát ki lehet hozni 20eFt alatt tokkal-vonóval, ami azért nem túl rossz ár az echte posztszocialista feeling megtapasztalásáért Finnország, Svédország és Észtország kombináltan megúszható két hét alatt 60eFt-ból. Na és persze ha valaki tud még hasonló jellegű trükköket, ne habozzon megosztani kommentben!